Logo

Bölge Liman Başkanı Muhammet Alper KEÇELİ

            İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Güverte Bölümü'nü 2001 yılında bitirdi ve çeşitli gemilerde uzakyol vardiya zabiti olarak çalıştı.

            2004 yılında Denizcilik Müsteşarlığı’nda deniz sörvey mühendisi olarak kamu görevine başladı. 2005 yılında Türk heyetinin bir parçası olarak BM’ye bağlı Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) toplantılarına katılmaya başladı ve pandemi dönemine kadar IMO Deniz Ticareti Kolaylaştırma Komitesi ve Uluslararası Petrol Kirliliği Tazmini Fonu (IOPC) toplantılarına heyet başkanı veya delege olarak katıldı.

            2007 yılında Gazi Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi-AB İlişkileri üzerine master yaptı. 2009 yılında Ankara Üniversitesi’nde AB müktesebatı üzerine eğitim aldı. 2011 yılında, İsveç/Malmö’de yerleşik Dünya Denizcilik Üniversitesi'nde (WMU) deniz hukuku ve politikası üzerine yüksek lisans yaptı. 2012 yılında bu programdan ‘Ulusal Koruma ve Tazmin Sigortası Kurulması (P&I), Türkiye Örneği’ (Deniz Sigortaları) başlığı ile tez yazdı ve yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. Ulusal koruma ve tazmin sigortası kurulması projesi ve deniz tek pencere sistemi kurulması projelerinde aktif rol aldı.

            2013  yılında Londra'da yerleşik Uluslararası Denizcilik Örgütü'nde 3 yıl süre ile uzman olarak görev aldı. Bu dönemde deniz güvenliği ve ticaretin kolaylaştırılması konularında çalıştı. Denizcilik Genel Müdürlüğü adına International Group of P&I (Deniz Sigortaları) Türkiye odak noktası, IOPC Fon Türkiye Odak noktası, UNLOCODE Türkiye odak noktası görevlerini yürüttü.

            Antalya Bölge Liman Başkanı olarak görevlendirilmeden önce 2007-2011 yılları arasında mülga Deniz Ticareti Genel Müdürlüğünde (DTGM) uluslararası ilişkiler şube müdür v., 2017-2019 yılları arasında mülga DTGM birimlerine koordinatörlük görevi yaptı. Denizcilik Genel Müdürlüğü’nde 2021 yılından beri Uluslararası Gemi ve Liman Tesisleri Güvenlik Kodu – ISPS koordinatörü olarak çalışmakta iken 31 Ağustos 2022 tarihi itibari ile Antalya Bölge Liman Başkanı olarak görevlendirildi.

            KEÇELİ İngilizce bilmektedir, 3 çocuk babasıdır.